جاذبه های گردشگری کیش

لاک پشت های دریایی کیش
سال های سال است که به علت امنیت و آرامشی که در سواحل زیبا و بی نظیر خلیج فارس برپا است،آبزیان گوناگون و از آنگونه لاک پشت های دریایی در آن زندگی می کنند. دو نوع ویژه از لاک پشت دریایی در جزیره دین وجود دارد لاک پشت نوک دار و لاک پشت سبز.علاوه بر این در سرنوشت جنوبی و غربی جزیره کیش، در نزدیکی دماغه غربی لاک پشت های بسیار بزرگ و غول پیکری زندگی می کنند که به راحتی از بالای دیوارهای ساحلی دیده می شوند. یکی از جاذبه های جزیره زیبای دین و صخره های ساحلی آن به خصوص هنگام غروب آفتاب، فراوانی لاک پشت های آن می باشد که پروا گردشگران را به خویش جلب کرده است.

جالب است بدانید که لاک پشت ها نخستین چرخه اکوسیستم دریایی را ساختن می دهند و برای بقای دودمان انسان ضروری هستند. در حقیقت این موجودات مسئول توازن زیست محیطی می باشند و نبودن آن ها انسان را با فاجعه ای جبران ناپذیر روبرو خواهد کرد. لاک پشت ها، کروکودیل ها و مارمولک ها مهره دارانی هستند که از 200 میلیون سنه پیش پا به چرخه زندگی گذاشتند و دیرینگی آن ها بیشتر از سایر خزندگان است.لاک پشت های دریایی و مارهای دریایی فقط خزندگانی هستند که توانستند با حیات در دریا سازش پیدا کنند، ولی با وجود این همچنان با خشکی در ارتباط هستند و برای تخم گذاری به سواحل شنی رفته و برای تنفس به سطح آب می آیند.یکی از مواردی که احتمالاً برای مسافران تور کیش جالب باشد غذای لاک پشت ها است که از عروس دریایی , اسفنج ها , لارو سخت پوستان و نرم تنان و گیاهان دریایی و… تغذیه می کنند.لاک پشت های دریایی در سواحل شنی تخم گذاری می کنند چون سواحل جنوب شرایط مناسبی ندارند و همین فرمایش مایه اندک شدن محل تخم گذاری لاک پشت ها می شود.

منزل عیانی از جاهای دیدنی کیش
یکی از جاهای دیدنی جزیره مذهب که کمتر به آن پرداخته می شود و به صورت ناشناس مانده است، خانه عیانی دین می باشد. این خانه مربوط به تعدادی از خانواده ها بودند که پیشتر در دین زندگی می کردند. وسعت خانه زیاد زیاد است و این گونه خانه ها را قبلا در یزد و کاشان می دیدیم. در این منزل وسایلی پیدا شده است که اثر می دهد مربوط به دوره ایلخانی بوده است.
پارک دلفین ها یا دلفیناریوم کیش
اولین پارک دلفین ایران واقع در جزیره ی مذهب دلفیناریوم یا همان پارک دلفین های دین است.این مجموعه کبیر تفریحی توریستی که یکی از پرطرفدار ترین فضا های دیدنی دین است دارای پارک دلفین ها،باغ پرندگان،سفره منزل سنتی و سالن آمفی تئاتر است که باغ پرندگان این گردآور حائز نوع های بسیار مختلفی از طیور نادر می باشد.
پارک شهر جزیره کیش(City Park)
از دیگر جاذبه ها و جاهای دیدنی آیین که در فهرست 16تایی ما پیمان می گیرد پارک شهر جزیره مذهب است. پارک شهر آیین از فضا های سایر برای پر کردن اوقات فراغت گردشگران و مسافران جزیره مذهب می باشد. در این پارک علاوه بر فضاهای سبز، دریاچه مصنوعی، فضای ورزش و تندرستی، پیست دوچرخه سواری و اسکیت، آب نما و میدان گل، فضا سازی مناسبی برای کاربرد معلولان نیز صورت گرفته است. نیمی از پارک شهر فضای سبز می باشد که دارای گونه ها گونه های گیاهی سازگار با آب و هوای مذهب است و دیواره های کناری پارک نیز با بهره گیری از نقاشی هنرمندان مذهب تزیین شده است. در این پارک همانند بیشتر پارک های سایر دین آلاچیق هایی برای استراحت و اسکان خانواده ها تعبیه شده تا در مدت حضور و توریسم در پارک از فضاهای برپایی شده بهترین بهره‌گیری را ببرند. در ضمن دریاچه این پارک دارای شماری قایق های پدالی است که گردشگران می توانند از آنها بهره‌گیری کنند.
پارک ساحلی سیمرغ کیش(Phoenix Beach Park)
از سایر پارک های ساحلی جزیره دین و 13 امین جاذبه برتر جزیره کیش، پارک سیمرغ دین می باشد که در ضلع جنوب شرقی جزیره و در امتداد کناره قرار گرفته است. این پارک با هتل مارینا، هتل سیمرغ و مجموعه دلفیناریوم کیش همجوار می باشد. پارک ساحلی سیمرغ با مساحتی حدود 15000 متر چهارگوش و کیفیتی عالی به اتفاق با منظره زیبا از ساحل ماسه ای ساخته شده است. در این پارک فضاهایی جهت بازی کودکان مانند پارک لوله، فضاهای ورزشی شامل زمین بد مینتون، پینگ پنگ، پیست اسکیت، نوار تندرستی، مسیرهای پیاده روی، آبنما، ایستگاه دوچرخه سواری، سرویس بهداشتی، فضای سبز و پارکینگهای طولی اجرا شده است. شما در این پارک می توانید اوقات خوشی به به اتفاق آرامش و لذت بردن از ساحل جزیره را داشته باشید.
پارک ساحلی میرمهنا کیش(Mirmohanaa)

یکی دیگر از جاهای دیدنی کیش پارک ساحلی میرمهنا است،این پارک ساحلی در شمالی و شمال غربی جزیره کیش قرار گرفته و جز کناره های دیدنی و قشنگ جزیره مذهب می‌باشد.

این پارک علاوه بر کنار زیبا همراه با آلاچیق های مناسب حائز اسکله تفریحی با نام میرمهنا است. پارک ساحلی میرمهنا از مسجد خاتم الانبیاء تا میدان جاسک در نوار ساحلی امتداد دارد. وجود بارانداز ماهیگیری در این پارک سبب شده است که پارک به دو فاز تبدیل شود که فاز اول از مسجد خاتم تا اسکله ماهیگیری و فاز دو از اسکله ماهیگیری الی میدان جاسک می باشد.

فاز یک این پارک که مساحتی حدود 41000 متر چهارگوش دارد مسیرهای پیاده رو، آلاچیق و محل های برای پخت کباب و پارکینگ پذیرای گردشگران فراهم شده است. خاصیت های دیگر این فاز داشتن نمازخانه ساحلی، بازار عرب ها، کتابخانه عمومی، بازار ماهی فروشی، راه دوچرخه سواری، بوفه و چایخانه است. علاوه بر کل اینها در بیشتر اوقات شما می توانید در کناره بارانداز ماهی گیری از تماشای لاک پشت های آزاد لذت ببرید.

فاز دو با مساحت نزدیک 50000 متر چهارگوش در حال تکمیل شدن می باشد. در این فاز دو زمین بازی کودکان در عقیده گرفته شده است. در اسکله ماهیگیری این پارک شما می توانید در زمانهایی که ماهیگیری آزاد است به صورت تفریحی و شخصی مشغول ماهیگیری شوید. این پارک 11 امین جاذبه برتر جزیره دین شناخته شده است.

پارک ساحلی میرمهنا کیش(Mirmohana)

یکی سایر از جاهای دیدنی آیین پارک ساحلی میرمهنا است،این پارک ساحلی در شمالی و شمال غربی جزیره کیش پیمان گرفته و جز ساحل های دیدنی و زیبا جزیره دین می‌باشد.

این پارک علاوه بر کناره قشنگ به اتفاق با آلاچیق های پسندیده دارای اسکله تفریحی با اسم میرمهنا است. پارک ساحلی میرمهنا از مسجد خاتم الانبیاء الی میدان جاسک در نوار ساحلی امتداد دارد. هستی اسکله ماهیگیری در این پارک سبب شده است که پارک به دو فاز تبدیل شود که فاز نخست از مسجد خاتم لغایت بارانداز ماهیگیری و فاز دو از بارانداز ماهیگیری لغایت میدان جاسک می باشد.

فاز یک این پارک که مساحتی نزدیک 41000 متر مربع دارد مسیرهای پیاده رو، آلاچیق و محل های برای پخت کباب و پارکینگ پذیرای گردشگران فراهم شده است. خاصیت های دیگر این فاز داشتن نمازخانه ساحلی، بازار عرب ها، کتابخانه عمومی، بازار ماهی فروشی، راه دوچرخه سواری، بوفه و چایخانه است. علاوه بر کل اینها در اغلب اوقات شما می توانید در کنار اسکله ماهی گیری از تماشای لاک پشت های آزاد لذت ببرید.

فاز دو با مساحت نزدیک 50000 متر مربع در حال تکمیل شدن می باشد. در این فاز دو زمین بازی کودکان در عقیده گرفته شده است. در اسکله ماهیگیری این پارک شما می توانید در زمانهایی که ماهیگیری آزاد است به چهره تفریحی و شخصی مشغول ماهیگیری شوید. این پارک 11 امین جاذبه برتر جزیره کیش شناخته شده است.

آب انبار از جاذبه های گردشگری کیش(Cistern)
آب انبار یکی سایر از جاهای گردشگری آیین است. پیشتر ها یکی از روش های ذخیره آب در جزیره مذهب به کارگیری آب انبار بوده است. از این جهت در سنه 1371 برای اندوخته آب آشامیدنی مردم این آب انبار احداث شده ولی خیلی زود به علت آنکه این جزیره تبدیل به یک ناحیه توریسم تبدیل شد و به انگیزه افزایش جمعیت تاثیر خویش را از دست عدل و امروزه به عنوان یک جاذبه گردشگری آیین از آن بهره‌گیری می شود. معماری این آب انبار الهام گرفته از آب انبارهای شهر یزد می باشد که حائز دو گنبد و پنج بادگیر است به طوری که هوا از راه بادگیرها به تو دمیده می شود و مایه خنک شدن آب درون انبار می گردد. برای دیدن فایل کامل آب انبار دین کلیک کنید.گذر هنرمندان جزیره کیش(Artists’ Passage Island)
نهمین جاذبه گردشگری جزیره دین گذر هنرمندان آیین است. در غرب جزیره کیش، مسیری برای پیاده روی وجود دارد که در این بخش از مسیر پیکر های قشنگ و زیادی از بزرگان ایرانی چون پروین اعتصامی (شاعر بلند آوازه)، غلامحسین بنان(موسیقی دان و خواننده)، محمدتقی جعفری(علامه)، شریف لطفی(موسیقیدان)، حسین بهزاد(نقاش و مینیاتوریست) و بزرگان دیگری به منظور آشنا کردن گردشگرانی که به جزیره کیش می روند ساخته شده است. برای رویت فایل کامل گذر هنرمندان آیین کلیک کنید.
کشتی یونانی از سایر جاذبه های کیش(Greek Ship in Kish)
کشتی یونانی یکتا دیگر از جاهای دیدنی دین است. بر اساس اطلاعات به دست آمده و موجود این کشتی از آن مملکت یونانن می باشد و اسم آن کولااف است. این کشتی یونانی در سال 1322 بدست شرکت ویلیام هامیلتون با وزنی در نزدیک 7 هزار تن و به طول 136 متر در بندر گلاسکو اسکاتلند ساخته شده بود. اطلاعات به دست آمده دلیل به گل نشستن این کشتی را مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دریایی دانسته اند. یونانی ها تلاشهای بسیار برای درآوردن این کشتی از گل اتمام دادند و در فرجام چون نتوانستند آن را خارج بکشند آن را تهی سازی و به آتش کشیدند. برای دید متن کامل کشتی یونانی آیین کلیک کنید.
شهر حریره کیش(Harireh Ancient City)
شهر حریره نیز یکی از محیط‌ های دیدنی کیش است که می توانید در دین به آنجا بروید. شهر حریره کیش مربوط به قرن ۵ لغایت ۱۰ هجری قمری است که در قسمت شمالی جزیره پیمان گرفته است و جز یادبود ها ملی ثبت شده در ایران می باشد. این شهر قدیمی احد از نقاط دیدنی جزیره مذهب است و در وسعتى سه کیلومتر مربعی قرار دارد و نمایانگر شهرى کبیر و آباد در آن زمان می باشد که جمعیت زیادی را در خویش جای داده بوده است. در قسمت شمال این منطقه ساختمانهای بندرگاه و دفاتر آن، قابل دید است. امروز از این شهر باستانی، نمای از بین رفته یک شهر هستی دارد که از آن دیواره ها و سقف های به جای مانده است. برای دید فایل کامل شهر 800 ساله حریره دین کلیک کنید.
ساحل مرجان کیش(Coral Coast)
چهارمین فضا توریسم دین که در لیست 16 تایی ما قرار میگیرد ساحل مرجان مذهب است. بیشتر مسافران و گردشگران جزیره دین وقت بسیاری از خویش را در ساحل کنار مرجان جزیره مذهب می گذرانند و از چشم انداز های زیبای کیش و ساحل مرجانی لذت می برند. آلاچیق ها و محوطه سازی جذاب این پارک ساحلی فرصت خوبی را برای بازدید کنندگان بوجود آورده و در درازا اقامت خویش در جزیره مذهب از این منطقه که دارای ساحلی بسیار زلال و شفاف می باشد دیدن می کنند. تماشای برآمدن آفتاب از این پارک ساحلی خاطره‌ای فراموش نشدنی برای شما رقم خواهد زد. در کناره مرجان آلاچیق ها به صورت پراکنده هستی دارد و شما می توانید از آنها بهره‌گیری کنید. برای دیدن فایل کامل کناره مرجان دین کلیک کنید.

خانه بومیان(Native house)

یکی از جاهای دیدنی دین خانه بومیان مذهب است که به موزه تبدیل شده است. قصد از تبدیل منزل بومیان مذهب به موزه معرفی تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم، معیشت و صنایع دستی منحصر به فرد بومیان آیین بوده است، این خانه پس از موافقت صاحب آن و گرفتن پروانه لازم از سازمان آزادگاه مذهب در فروردین سال 1393 با هدف اشتغالزایی، همکاری بومیان در دسته گردشگری و تحقق توسعه توریسم برقرار برای جزیره کیش، منزل بومیان به منزل مردم شناسی بومیان آیین تبدیل شد. تمامی اتاق ها و فضاهای منزل با حفظ معماری سنتی با استفاده از مصالح بومی بازسازی شد و سخیف زندگی بومیان کیش در 80 سنه قبل بازسازی شده است.