سواحل قشم

جزیره قشم با وسعتى کم و بیش به ۱۵۰۰ کیلومترمربع، بیشترین سواحل و کرانه‌ها را در بین جزایر خلیج فارس به خویش برگزیدن مى‌دهد. سواحل زیتون، سیمین، جزایر ناز، سوزا، مسن، شیب‌دراز، سلخ و دوستکو از دیدنى‌ترین سواحل جزیره قشم محسوب مى‌شوند.

🔰از ویژگى‌هاى کناره شناختى این جزیره، تنوع سواحل صخره‌اى، ماسه‌اى و گلى آن است که چنین خصوصیتى به‌طور یک جا در کمتر جزیره‌اى یافت مى‌شود. سواحل شنى و ماسه‌اى نقره‌فام و سیمین براق نیز از دیگر گونه ها سواحل در جزیره قشم محسوب مى‌شوند. کناره صخره‌اى زیتون، کناره شنى سیمین و سواحل گلى لافت و جنگل‌هاى حرا تنوع سواحل قشم را نشان مى‌دهند. ساحل صخره‌اى ریگو سرشناس به کناره لاک‌پشت‌ها نیز از دیگر سواحل زیباى جزیره قشم است که لاک‌پشت‌ها در آنجا براى نفس‌گیرى و تغذیه به روى آب مى‌آیند.

🔰خلیج فارس به انگیزه برخوردراى از آبسنگ‌هاى مرجانى که از سطح کنار به درون دریا اشاعه یافته‌اند، به دریاى مرجان نیز شهرت دارد. در بخشى از سواحل جزیره قشم واقع در مقابل جزیره هنگام و وانگهی در کنار زیتون روبه‌روى جزیره لارک، سواحل به شکل صخره‌اى و مرجانى است. این ویژگى به گردشگران تور قشم و بهره‌وران کرانه‌ها امکان مى‌دهد که بتوانند الی عمق بسیار از دریا پیشروى کنند و گستره وسیع‌ترى از سواحل کم‌عمق را مشاهده نمایند. به‌طور معمول در چنین سواحلى تصادف امواج با صخره سنگ‌ها و جدال همیشگى موج و مرجان، یکى از جلوه‌هاى طبیعت زیبا و افسونگر دریاى قشم را به تماشا مى‌گذارد.

🔰سواحل شنى، با لایه‌هایى از شن، ماسه و گاه سطوح پوشیده از رمل، منظر دیگرى از طبیعت دریا به روى گردشگران باز مى‌گشاید. در چنین سواحلى، بهره‌گیرى از حرارت و تابش خورشید و استراحت بر روى شن‌هاى نرم ساحل خاطره‌اى فراموش نشدنى است.

🔰امروزه برخى از زیباترین و مناسب‌ترین سواحل جزیره قشم، همچون سواحل زیتون و سیمین در کرانه‌هاى جنوبى جزیره، کاربرى‌هاى گردشگرى جدید یافته‌اند و از امکانات رفاهى و تفریحى ویژه‌اى برخوردار شده‌اند. کناره زیتون در انتهاى جنوبى شهر قشم از دسته مکان‌هایى است که با طراحى ویژه و بهره‌گیری مناسب از عناصر طراحى محیطى به مکانى زیبا براى بازدیدکنندگان تبدیل شده است. این کناره تماماً صخره‌اى و مرجانى تورهای قشم است. کنار سیمین ـ روبه‌‌روى غارهاى خربس و در مقابل زیارتگاه شاه شهید ـ از دسته سواحل شنى جزیره قشم است که با وسعت بسیار و برخوردارى از مجتمع اقامتى و تفریحى و پلاژشنا، در فصول مختلف سنه پذیراى گردشگران و بازدیدکنندگان جزیره قشم است. دسترسى آسان مسافران به سواحل و کرانه‌هاى جنوبى جزیره، و در کرانه‌هاى شمال وجود سواحل بکر و دست‌نخورده با چشم‌اندازهاى جذاب و دیدنى، جزیره قشم را به بهشت گردشگران و دوستداران کناره و دریا تبدیل کرده است.