غارهای نمکدان قشم

گنبد نمکی نمکدان در جنوب غربی جزیره قشم واقع شده است. این گنبد در بین کارآزمودگان به عنوان طولانی‌ترین غار نمکی دانشمند به طول ۸/۶ کیلو متر با اسم غار نمکدان شناخته شده است.

گنبدهای نمکی زمانی برپایی می‌شوند که مقدار عظیمی پیش فروش تور قشم از نمک به سمت سطح زمین حرکت می‌کند که این به دلیل سبک‌تر بودن نمک نسبت به سنگ‌های اطرافش است. گنبدهای نمکی در مناطقی ظاهر می شوند که ساختار ضعیف و دارای شکستگی داشته باشند و در پایان به روی سطح زمین جنبش می‌کنند. ساختار جزیره ی قشم عمدتا در عصر یخبندان شکل گرفته که نشانه می‌دهد در دروه نسبتا جدیدی بوده است ولی گنبد نمکی در دوره پرکامبرین برپایی شده که به نزدیک ۵۴۰ میلیون سال قبل باز می‌گردد.

پس از بالا آمدن (گنبد نمکی) آب باران به تدریج از طریق شکاف‌ها در آن نفوذ می کند که مایه می‌شود نمک را حل کرده و وارد گنبد شود. امثال غارهای آهکی جهان، شکل گیری غارهای نمکی نیز مکانیسمی کارست مثل را دارد که در آن آب از طریق گذرگاه درزه وارد شده و به تدریج قسمت‌های اطراف آن را می‌فرساید که سبب می شود ساختارهای کبیر و بازشبیه غار برپایی شوند.

چون پروسه استهلاک (تحلیل) در کل بخش‌ها یکسان نیست، شکل و اندازه این غارها و شکاف‌ها نیز از یکدیگر متفاوت است که در بعضی قسمت‌ها سبب تشکیل فضاهایی مفتوح و بزرگ و در برخی قسمت‌ها باعث شکل‌گیری دالان‌های تنگ شود که فقط یک نفر می‌تواند به صورت سینه خیز از داخل آن عبور کند. با فهم این پدیده‌های زمین شناختی بازدید از گنبد نمکی اهمیت بیشتری می‌یابد.

۱۵ غار در گنبد نمکی وجود دارند. گردشگران می‌توانند از ورودی‌ها‌ی غارها دیدن کنند. در گوشه ها-کناره ها غارها زمین نمکی و گونه ها پدیده‌های زمین شناختی به چشم می‌خورند. اغلب چشم‌اندازهای طبیعی ساخته شده از نمک ساختارهای زمین شناختی را شکل داده‌اند که از لایه‌های گوناگون رنگارنگ سنگ‌ها و کانی‌ها برپایی شده‌اند. این چشم‌اندازها بدست چشمه‌های نمک شکل گرفته‌اند. پس از اینکه بارش باران، نمک روی گنبد نمکی شسته و در پایین دره‌ها و مناطق اطراف ته‌نشین می‌کند این ساختارها تشکیل می‌شوند.

از جاذبه‌های سایر این ناحیه می‌توان به مسیرهای پیاده‌روی به بالای گنبد نمکی اشاره کرد، که بر خلاف قسمت‌های سایر جزیره مراتع وسیع و جنگل کوچکی قرار دارد که گله‌هایی از جبیر (گونه‌ای از غزال) در آن زندگی می‌کنند. باور بر این است که استنشاق هوای غارها می‌تواند برای افرادی که به بیماری‌های تنفسی و آسم مبتلا هستند سودمند باشد. لایه‌های نمک ته نشست کرده در کف دره‌های اطراف برکه‌های زیبایی را شکل داده‌اند که کریستال‌های نمک را می‌توان در کف آنها تماشا کرد. وانگهی شماری گذرگاه پیاده‌روی به بالای گنبد وجود دارد.

برای رسیدن به گنبد نمکی نمکدان باید از راه روستای کانی در سرنوشت غربی جزیره دو ساعت و نصف رانندگی کنید. اگر در طبل یا هفت رنگو ماندن داشته باشید فاصله کمتر خواهد بود. پیشنهاد می‌شود که یک خودرو دو دیفرانسیلی کرایه کنید زیرا جاده‌های تقسیم جنوب غربی جزیره آسفالت نشده است. همچنین متمایز توصیه می‌کنیم که با راهنمایان مجرب سفر کنید.