مکان های گردشگری قشم

دره ستارگان

دره ستارگان واقع در جزیره قشم و در روستای برکه خلف در فاصله 5 کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قرار گرفته است. در شمال این روستا احد از زیباترین جلوه های فرسایش در جزیره قابل نگریستن است. مردمان این ناحیه به این روستا استاره می‌گویند. اما اسم دره ستاره‌ها برای این پدیده ها کم‌نظیر زمین‌شناسی، جا افتاده است. به علت شکل گزیده تر این دره و گونه ها حجم‌ها و پدیده‌های فرسایش موجود در آن، وزش بادهای سریع و گردش هوا در لابه‌لای ستون‌ها و حفره‌های موجود در این دره، صداهای وهم‌انگیزی فرآوری می‌شود. دره ستارگان در واقع یک ناحیه استهلاک مکشوف توسط آب‌های سطحی، رگبارهای فصلی و تندبادهاست. فلات اولیه که هنوز در تقسیم شمالی به صورت کم و بیش دست نخورده باقی مانده، در ارتفاع بین 7 الی 15 متری از کف دره پیمان دارد و جنس آن ماسه سنگ با سیمان آهکی سست و پر از پوسته‌های فسیلی است. مخروط‌های نوک تیز، ستون‌ها و ستونک‌های فرسایشی، آرک‌ها و تیغه‌ها و دیواره‌های نواری از آنگونه بخش‌هایی هستند که در این دره تماشا می‌شوند. به دلیل سست بودن جنس لایه‌ها، می‌توان چشمداشت داشت که بعد از هر بارندگی شدید (که به ندرت رویداد می افتد)تغییرات محسوسی در این دره‌ها چهره پذیرد.

 

جنگل‌های حرا

جنگل حرا یک مثال از طبیعت بکر و زیبای بی همتا ایران واقع در جزیره قشم است. جنگل‌های حرا در حوالی جزیره قشم است که مجموعه‌ای از درختان سرسبز که با آبراهه‌هایش با پرندگان قشنگ و طبیعت بکر وحشی‌اش از منابع توریستی و دیدنی فرمانروایی هرمزگان در جنوب ایران می‌باشد و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌کند. حرا درختی است آب‌شورزی که هنگام مد آب دریا لغایت گلوگاه در آب فرو می‌رود. با خاصیت تصفیه‌ای که در پوست این درخت وجود دارد، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می‌کند. درخت حرا در واقعیت یک کارخانه آب شیرین‌کن طبیعی و خدادادی است. به این گیاه در بندرعباس حرا، در بلوچستان تمر و در بعضی از نقاط تول گفته می‌شود. به عربی نیز آن را شوری و شوره می‌نامند. حرا، گیاهی از طایفه شاه پسند که دانه آن روی درخت والده می‌روید و نهال فرآوری می‌کند سپس از درخت جدا می‌شود و درون مرداب می‌افتد. حرا در 8 ناحیه حفاظت شده بین المللی ایران می‌روید که در این میان جنگل‌های همیشه سبز دریایی حرا در حاشیه شمال غربی قشم، از زیباترین گردشگاه‌های خلیج فارس به آمار می‌آید.

 

قلعه پرتقالی‌ها

قلعه‌های پرتقالی‌ها نزدیک در بیشتر مناطق حاشیه خلیج‌فارس وجود دارند، در بندر قشم، گنگ، درعمان، درراس الخیمه، در قشم، درجزیره هرمز و جاهای دیگر. این قلعه‌ها با پلان چهارضلعی نامنظم، دارای دیوارهایی به قطر حدود 5/3 متر و برج هایی به ارتفاع نزدیک 12 متر در چهار زاویه قلعه است. این قلعه در ضلع شمالی جزیره قشم و در ساحل دریای کنداب فارس پیمان دارد. این قلعه در سنه 1507 میلادی به پروانه آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتقالی در جزیره قشم احداث شد. آلبرکرک، جزایر دهانه خلیج‌فارس را تصرف کرده و از این طریق بر گذرگاه تجارت دریایی بین هند و اروپا تسلط یافت، چیرگی پرتقالی‌ها بر این آبراه مهم دریایی 110 سال طول کشید. در این مدت آنها به تشکیل قلاع و استحکاماتی پرداختند که از آن میان دژهای هرمز، قشم و لارک است. قلعه قشم با مساحتی بیش از 2 هزار متر مربع از سنگ های آهکی و گچی با ملاط ساروج محلی ساخته شده است. سرانجام در سنه 1623 میلادی این قلعه و سایر پایگاهها در دهانه خلیج‌فارس را یکتا از سرداران صفوی متصرف شد و ایرانیان تا امروز بر این پرارزش ترین آبراهه گیتی چیره هستند.

 

غار نمکدان

جوی باریکی از آب نمک اشباع شده و رودخانه‌ای بلورین در کناره ورودی این غار نمایی زیاد قشنگ پدید آورده است. این جریان در تمامی درازا سنه در جلوی دهانه غار نمکدان وجود دارد و چشم انداز ورودی غار را زیاد قشنگ کرده است. استلاگمیت‌های تیز و بلورین شاخ گوزنی که منحصرا در غارهای نمکی ساختن می‌شود در بیشتر تالارهای اولیه غار به چشم می‌خورند. بلورهایی که تصور مربوط به موزه جواهرات هستند و قدم زدن در میان آنها شکوهی خاص در ذهن تداعی می‌کند.

 

ژئو پارک

ژئو پارک یا پارک زمین‌شناسی، منطقه‌ای است که در آن، میراث زمین‌شناختی آن منطقه حفظ و حفاظت می‌شود. ژئو پارک اندک معین جغرافیایی است که شامل یک یا چند پدیده زیبای زمین‌شناسی است. این محدوده علاوه بر جاذبه‌های زمین شناسی جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی نیز دارد. اولین قیمت تور قشم ژئو پارک خاور متوسط در جزیره قشم به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک های ملی تحت پشتیبانی یونسکو درآمده است. ثبت محدوده‌هایی مشخص با عنوان ژئوپارک در گیتی سالهاست که رواج دارد و تا به حال سی و سه ژئوپارک در جهان به ثبت یونسکو دریافتی است. منطقه ژئوپارک به محلی که مجسمه‌های طبیعی و نقش برجسته‌های پراکنده، چین خوردگی‌های کوه‌های شگفت آور، ستون‌های برآمده از عوامل فرسایش، برجستگی ها و فرورفتگی‌های به جود آمده از هوازدگی و قطع‌های فرو افتاده در پای ارتفاعات و هیکل‌هایی که دست هنرمند طبیعت به تازیانه باد و باران پدید آورده باشد گفته می‌شود. تندیس‌های اعجاب‌آوری که در شکل‌های مختلف همچون لاک‌پشت، سگ، مارمولک، اسب آبی و یا حتی چهره بشر در حالت خشم و فریاد و … همه و همه تقسیم بزرگی از طبیعت مسحور کننده قشم هستند و از جاذبه‌های کم مانند طبیعت‌گردی این جزیره به آمار می‌روند.

 

دره چاهکوه

دره چاهکوه در دسته شهاب از توابع شهرستان قشم و از نقاط دیدنی فرمانروایی هرمزگان در جنوب ایران است. این دره در 100 کیلومتری شهر قشم و در ساحل روستای چاهوی شرقی قرار دارد و گرد از جاهای گردشگری جزیره قشم است. چاهکوه دره‌ای است با احجام و تندیس‌های بی‌نظیر و پوشیده از صدها حفره و کاسه و طاقچه بر بدنه عمومی آن با جوی‌های سنگی و چاه‌های آب که از یورش باد، بارش باران‌های سریع و تابش آفتاب داغ پدید آمده است. دره چاهکوه گرد از عجایب مهم جزیره قشم در ایالت هرمزگان می‌باشد که رویت آن برای هر کسی خالی از هیجان نیست.