گورستان مشهد

آرامستان ارامنه مشهد يكي از گورستانهاي قديمي مشهد به شمار مي آيد . اين گورستان كه در خيابان حرعاملي ، ابتداي تقاطع شهید کریمی واقع شده است ٬ قدمتي بالغ بر صد سنه دارد . تور لحظه آخری مشهد

لازم به بیان است که اگرچه این قبرستان در حال حاضر به نوعی در میانی شهر و در یکی از محلات پرجمعیت شهر قرار گرفته است اما در گذشته بعید این ناحیه بعید از شهر بوده است اما به تدریج و با اشاعه جغرافیایی شهر نه فقط در درون شهر پیمان گرفته بلکه نزدیک به هسته مرکز شهر نیز می باشد.

وسعت این گورستان نیز در ماضی بسیار اغلب از اندازه کنونی آن بوده است . به شهادت بعضی از مردمان کهنه برزن عامل در سالهای پسین و در راستای انجام برخی اقدامات عمرانی از سوی شهرداری تقسیم اعظم این قبرستان تخریب شده است به نوع ای که زمین محل احداث ساختمان شهرداری ناحیه ۲ مشهد در ضلع شمالی قبرستان و نیز زمین ها واقع در ضلع شرقی آن که در حال آماده در آنها ساختمان مرکز مخابرات مطهری مشهد و قسمتی از ابتدای بلوار شهیدکریمی در آن ساخته شده جزء قبرستان بوده است.

قديمي ترين سنگ مزار موجود در گورستان ارمنیان مشهد از آن كشيش پرسبيتيرين ٬ لوييس اسلستين آمريكايي مي باشد كه در سنه ۱۹۱۸ ميلادي در مشهد فوت شد و در اين محل دفن شد.

اين هم كليساي مسيحيان واقع در محل آرامستان كه بنابر اظهارات اهالي قديم محل قدمتي در نزدیک ۷۰ سال دارد .

بدبختانه شوربختانه اخيرا شهرداري منطقه ۲ مشهد به منظور تملك بخش ديگري از زمين قبرستان ارمنیان بدون پروا به ارزش تاريخي و فرهنگي اين گردآور منحصر به فرد در مشهد ٬ اقدام به تخريب برخي از قبرهاي اين گورستان نموده است .

جالب اينكه همين شهرداري محترم در اقدامي فرهنگي و انسان دوستانه (بخوانيد ناپسند) با مهيا نمودن محلي خارج از محوطه مورد طمع شان و انتقال سنگ قبرهاي تخريب شده به آن سعي در حفظ ظاهر اين گورستان قدیمی و حائز ارزش تاریخی دارد .